Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Młodzi architekci pokażą na co ich stać

Akcja-Kreacja Gdańsk 2010

2010-10-01  Autor: Marta Artman   Źródło: Sztuka Architektury   Kategoria: Wiadomości z kraju

2 października o godzinie 10.00 startuje w Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" część konkursowa happeningu architektonicznego „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo” 2010. Zespoły architektoniczne na naszych oczach przygotują koncepcję budynku na zadany temat. Publiczność wybierze najlepszą propozycję

Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo jest to specjalny program przygotowany z myślą o przybliżeniu publiczności istoty pracy architektów oraz umożliwieniu najciekawszym, młodym zespołom architektonicznym pokazania swojej sprawności zawodowej w trakcie rywalizacji. Podstawowym przesłaniem imprezy jest propagowanie kreatywności oraz twórczego charakteru pracy architektów. W tym roku organizatorzy postawili jednak przed uczestnikami dodatkowe pytanie o stosunek ich twórczości do „zielonej architektury”.

Impreza ma formę konkursu kompetencji. Zaproszone, młode zespoły architektoniczne mają zaprojektować w ciągu 10 godzin budynek o zdefiniowanej lokalizacji, programie i funkcji. Wyniki pracy projektantów, pokazane w postaci prezentacji oraz modelu, są demokratycznie oceniane przez publiczność. Wyłonione w dziesięciu miastach Polski najlepsze zespoły wezmą udział w ogólnopolskim finale w Muzeum Architektury we Wrocławiu w styczniu 2011 roku.

W gdańskiej edycji Akcji kreacji wezmą udział następujące zespoły:  MRKK Pracownia Projektowa, Brygada Urbanistyczno -Architektoniczna, LNA/NANU Architektura, Agrest Group

MRKK Pracownia Projektowa

Nieformalna grupa MRKK | pracownia projektowa zaczęła działalność jak  tylko jej założyciele obronili dyplomy: Maja Ratyńska wzorniczy na ASP Gdańsk 2007 i Konrad Zientara architektoniczny na PG 2008. Od początku ważna jest dla nich aktywność „pozabiurowa” - biorą udział w wielu zdarzeniach popularyzujących ideę szeroko rozumianego projektowania, zrównoważonego rozwoju i ekologii, organizują warsztaty edukacyjne. Upodobanie do tematów związanych z odnawialnymi źródłami energii, recyklingiem i energooszczędnością oraz zamiłowanie do eksperymentów zaowocowało współpracą z wieloma organizacjami kulturalnymi i edukacyjnymi z całej Polski. Dzięki temu poza komercyjnymi zleceniami mają możliwość popracować nad świetlistym koniem galopującym po rzece, solarnymi grążelami lub urządzić wyścigi samochodzików napędzanych wiatrem. Można było ich spotkać podczas Akcji Kreacji 2008, Festiwalu Nauki w Gdańsku 2009, festiwalu Transform w Warszawie 2009 i 2010, Gdynia Design Days 2010.

Ich credo: „Ma być zielone i działać na wodę”.

Strona internetowa: www.mrkk.pl

BUA  Koło naukowe

BUA to grupa reprezentująca studenckie koło naukowe, działające przy Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Celem BUA, czyli Brygady Urbanistyczno-Architektonicznej jest poszerzanie wiedzy na temat architektury, urbanistyki oraz planowania przestrzennego. Jej członkowie interesują się również zagadnieniami zrównoważonego rozwoju tkanki miejskiej, analizą czynników, które wpływają na odbiór przestrzeni przez człowieka, rozwijaniem wrażliwości artystycznej i społecznej oraz nabieraniem doświadczeń i wymianą intelektualną na płaszczyźnie międzynarodowej współpracy.

Strona internetowa: www.bua-wapg.blogspot.com

LNA/NANU Architektura

LNA to nieformalna trójmiejska grupa projektowa założona w 2008 roku przez Zbigniewa Ligenzę i Macieja Nagórskiego. Grupa LNA powstała bazując na wcześniejszych doświadczeniach zawodowych zdobytych w renomowanych pracowniach krajowych i zagranicznych. Ambicją projektantów jest tworzenie wartościowej architektury, ze szczególnym naciskiem na kontekst miejsca i poszanowanie środowiska naturalnego. Największym dotychczasowym sukcesem LNA jest otrzymanie w 2010 roku prestiżowej nagrody  20+10+X World Architecture Community Award za projekt Centrum rekreacyjno-sportowego w Gdańsku Oliwie.

Strona internetowa: www.lna.com.pl

Grupa TABANDA

Grupa TABANDA to młody zespół projektowy, którego twórczość jest inspirowana naturą. Architeki projektują w myśl idei o zrównoważonym rozwoju, odwołują się w swojej pracy do zasad ekologicznego projektowania, które bazuje na podstawowych zasadach ergonomii i estetyki. Pracując nad nowymi formami, architekci wychodzą od określenia istoty problemu, aby finalny produkt był przyjazny użytkownikowi. Projekty są nowoczesne,  powstają z naturalnych materiałów i cechują się minimalistyczną formą.  TABANDA łamie utarte schematy przeciwstawiając się masowym trendom – tworzy przedmioty dla użytkowników poszukujących oryginalnych rozwiązań dla swojego otoczenia. Przedmioty wycinane są frezarką numeryczną i następnie ręcznie wykańczane. Dzięki zastosowaniu tej techniki eksperymentujemy z formą i modelem.

Grupę Tabanda tworzy troje projektantów: Małgosia Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa. Z wykształcenia są architektami, od zawsze byli zafascynowani projektowaniem mebli i wszelkiego rodzaju form użytkowych. Poświęcają dużo uwagi pracy koncepcyjnej, dzięki czemu ich prace są dopracowane i dają im dużo satysfakcji.

Strona internetowa: www.tabanda.pl

Organizatorami wydarzenia są portal Sztuka-Architektury.pl i Muzeum Architektury we Wrocławiu, a sponsorem firmy Procad oraz Velux.

 


Szczegóły harmonogramu oraz informacje o uczestnikach Akcji-Kreacji 2010 w specjalnym serwisie www.projektowanienazywo.pl

Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo 2010.

Temat przewodni 2010: Zielonym do góry

Termin imprezy:  luty - listopad 2010

Organizatorzy: portal Sztuka-Architektury.pl i Muzeum Architektury we Wrocławiu

Współorganizator: SARP Gdańsk

Partner: Buro Happold, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego

Sponsor: Procad, Velux

Finał ogólnopolski: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Edycja gdańska: szkolenie 28 maja 2010, konkurs 2 października 2010

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", ul. Jaskółcza 2

Zespoły zgłoszone w Gdańsku:  MRKK Pracownia Projektowa, Brygada Urbanistyczno -Architektoniczna, LNA/NANU Architektura, Agrest Group

Ogólnopolscy patroni medialni: radio RMF Classic, miesięcznik Architektura i Biznes, portal Otodom.pl, portal DlaStudenta.pl

Lokalni patroni medialni: Radio Sar,  TV Pomorska, www.gdans4u.pl, www.wyjdznamiasto.pl, www.planero.pl

 

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro