Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

INNOWACYJNA ARCHITEKTURA TYMCZASOWA

Informacja Prasowa

2010-10-11  Autor: Agata Kołacz   Źródło: KontenerART   Kategoria: Wiadomości z kraju

1 października 2010, w KontenerART, podczas Pecha Kucha Night 3, zaprezentowano wyniki konkursu INNOWACYJNA ARCHITEKTURA TYMCZASOWA na CENTRUM SZTUKI Z WYKORZYSTANIEM MODUŁÓW KONTENEROWYCH.

INNOWACYJNA ARCHITEKTURA TYMCZASOWA

CENTRUM SZTUKI Z WYKORZYSTANIEM MODUŁÓW KONTENEROWYCH

KONKURS

INNOWACYJNA ARCHITEKTURA TYMCZASOWA

CENTRUM SZTUKI Z WYKORZYSTANIEM MODUŁÓW KONTENEROWYCH


Konkurs organizowany był przez KontenerART  w partnerstwie z Miastem Poznań i  firmą Touax która wspiera KontenerART od kiełkowania pomysłu na mobilne centrum kultury w Poznaniu. Celem konkursu było stworzenie koncepcyjnego projektu budynku, pełniącego funkcję centrum sztuki. Zastosowanie modułów kontenerowych miało umożliwić mobilność a także możliwość przekształcania obiektu, a jego forma miała być dostosowana do tymczasowej i zmiennej lokalizacji. Ideą konkursu była promocja wykorzystywania kreatywnej i alternatywnej architektury tymczasowej dla sztuki i kultury. Przykładem takiej działalności jest KontenerART, który od 2008 roku działa w Poznaniu na zasadzie pilotażowych realizacji. 3.edycja projektu pozwoliła na jego realizację w pełnej formule: ośrodka pracy twórczej, wymiany myśli, pracowni artystycznych i miejsca prezentacji artystycznych prób i  dokonań.

Funkcjonowanie KontenerART w miejscach w centrum Poznania, które mimo swojej lokalizacji wymagały mentalnej rewitalizacji przyczyniło się do ożywienia zapomnianych miejskich przestrzeni i zmiany rozumienia słowa „kontener”. Konstrukcje oparte na modułach kontenerowych Touax stały się znanym i lubianym miejscem spotkań tysięcy Poznaniaków. Jednocześnie znamię tymczasowości projektu ( najdłuższa realizacja liczyła do tej pory 6 miesięcy) wzmacniały wrażenie wyjątkowości i niepowtarzalności mobilnego centrum kultury. Popularność zjawiska i perspektywiczność projektu,  zachęciła organizatorów do poszukiwań nowych pomysłów na modułowe konstrukcje. Konkurs na projekt centrum kultury z wykorzystaniem modułów kontenerowych ogłoszony został na uczelniach  i pracowniach architektonicznych w sierpniu 2010 i cieszył się dużym powodzeniem. Do 10 września spłynęło aż 85 różnorodnych projektów, z których jury wybrało 1 zwycięski i 3 wyróżnienia.

W jury konkursu znaleźli się Andrzej Nowak, Architekt, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, członek WOIA, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Poznaniu; Karol Fiedor, architekt ; Jacek Staniszewski, Dyrektor generalny firmy SIKO by TOUAX; Grzegorz Piątek, krytyk architektury, laureat Złotego Lwa na Biennale Architektury Wenecja 2008 ; Ewa Łowżył, artystka, inicjatorka akcji KontenerArt  i Anna Brodziak, Architekt.

Jako, że konkurs miał charakter jednoetapowy, po długich dyskusjach jury wyłoniło najlepsze projekty:

GRAND PRIX: Agnieszka Stochaj, Jakub Wojtkowiak „NOGA DZIKA”  -  POZNAŃ 

Uzasadninie Jury:

Jury jednogłośnie przyznało Grand Prix pracy nr 68 [Agnieszka Stochaj, Jakub Wojtkowiak „NOGA DZIKA”   – za połączenie racjonalności i dobrego warsztatu z innowacyjnością. Funkcje rozwiązano poprawnie, kontenery zastosowano racjonalnie z punktu widzenia konstrukcyjnego. Są one także głównym czynnikiem kształtującym wyraz architektoniczny budynku, dzięki czemu jego konstrukcja jest od razu czytelna, a nazwa KontenerART – uzasadniona i zrozumiała na pierwszy rzut oka. Elementem innowacyjnym jest fasada z modularnych elementów. Forma piksela, a więc elementu wysokotechnologicznego, została zabawnie przetłumaczona na niską technologię. Metalowe „piksele” mogą być punktem wyjścia do projektów artystycznych, które będą nadawały budynkowi rozgłos i stale odświeżały jego wizerunek. Dodatkowym atutem jest zastosowanie turbiny wiatrowej, rozwiązania proekologicznego, które sprawdziło się w dotychczasowym funkcjonowaniu KontenerARTu w Poznaniu.

Wyróżnienia:

Agnieszka Kwiecińska, Paweł Wolanin, Tomek Marciniewicz

Łukasz Kabarowski, Elżbieta Komarzyńska

Filip Gaul, Piotr Dróżka 

 

Inne ilustracje:

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro