Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

TaHoma – inteligencja sterowania domem

Informacja Prasowa

2014-01-07  Autor: Magdalena Bryksa-Szymańczak   Źródło: Somfy   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Firma Somfy wprowadziła na rynek kompleksowe rozwiązanie dla inteligentnego domu, centralę sterującą TaHoma®. Dzięki kompatybilności z urządzeniami największych producentów branży mieszkaniowej, TaHoma® potrafi zarządzać wieloma zadaniami jednocześnie. Wyposażona w funkcje scenariuszy umożliwia tworzenie zaawansowanych zależności między elementami. Z kolei precyzyjne komunikaty zwrotne, podawane w czasie rzeczywistym, gwarantują stu procentową pewność wykonania zadania przez urządzenia. Dzięki tej inteligencji sterowania to system dba o zabezpieczenie domu i płynne zarządzanie nim, zgodne z indywidualnymi potrzebami mieszkańców.

TaHoma® to bezprzewodowa centrala, która ożywia elementy domu i zarządza nimi, wpływając tym samym na oszczędność czasu, energii oraz zwiększenie komfortu użytkowników i bezpieczeństwa. Radzi sobie z większością zadań w inteligentnym domu. Może regulować temperaturę, kontrolować światło, zarządzać energią czy symulować obecność mieszkańców. To tylko niektóre przykłady jej wykorzystania.

- TaHoma® synchronizuje działanie wszystkich urządzeń wpiętych do systemu, zapewniając ich integrację i realizowanie zadań zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. Przykładowo system, wykrywając dłuższą nieobecność domowników, może przełączyć ustawienie temperatury z trybu komfortowego na oszczędność energii, zgasić światło i przewietrzyć mieszkanie na nasz powrót – podkreśla Cezary Krupa, Product Marketing Manager firmy Somfy.

Kompleksowe zarządzanie jest możliwe dzięki technologii io-homecontrol®, w której komunikują się zarówno produkty firmy Somfy, jak i setki innych urządzeń produkowanych w tym standardzie przez największych producentów sprzętu domowego. Co ważne, zakres oferowanych usług niezmiennie się rozszerza o coraz to nowsze rozwiązania, wraz z rozwojem oferty producentów.

Obecnie coraz częściej sterowanie, nadzorowanie i inicjowanie zdarzeń w inteligentnych domach przejmują smartfony i tablety wyposażone w aplikacje. Dzięki temu dostęp do całego systemu automatyzacji jest możliwy z każdego miejsca na świecie. Użytkownik ma przypisany swój indywidualny login i hasło, a komunikacja zachodzi przy podobnym poziomie zabezpieczeń jak dla transakcji bankowych. Gwarantuje to 128 bitowy klucz szyfrujący. Ponadto, ustawienia są zapisywane na serwerze co sprawia, że w przypadku awarii sieci, nadal pozostają one niezmienione po zresetowaniu Internetu.

To co niewątpliwie wyróżnia system TaHoma® na rynku polskim to funkcja precyzyjnych komunikatów zwrotnych, podawanych w czasie rzeczywistym, bez żadnych opóźnień. System za każdym razem informuje nie tylko o wykonaniu lub niewykonaniu polecenia, ale także o przyczynie niepowodzenia wywołanej akcji. Komunikaty mogą być różnorodne. Ponadto, niezależnie od informacji zwrotnej, w każdej chwili można poznać aktualny stan urządzenia.

- Użytkownik wychodząc z domu nie musi upewniać się czy wszystkie okna, rolety i brama zostały zamknięte, ponieważ dostanie dokładną informację o wykonaniu polecenia na smartfon. Precyzyjny komunikat zwrotny jest tym bardziej istotny kiedy sterujemy domem na odległość, chcąc na przykład symulować obecność mieszkańców. Ponadto, podczas naszej nieobecności, w razie włamania czy uruchomienia na przykład alarmu pożarowego, system połączony z kamerą od razu nas o tym powiadomi, a na smartfona otrzymamy zdjęcie – dodaje Cezary Krupa.

Każdy użytkownik, nawet niezorientowany technicznie, może sam ustawić działanie różnych urządzeń względem dowolnej godziny, warunków pogodowych, ilości światła słonecznego, temperatury. Większość typowych zegarów czy nadajników ma funkcje ustawień z podziałem na pory dnia: rano, w południe, po południu i wieczorem. Dzięki TaHoma® możliwe jest zaplanowanie w ciągu dnia, do kilkudziesięciu, kompleksowych scenariuszy, według różnorodnych pomysłów mieszkańców.  Urządzenie zapewnia konfigurację dowolnych automatycznych rozkazów wykonywanych w ciągu dnia o określonej porze, z dokładnością co do minuty, lub też jako reakcja na zadziałanie zamontowanych czujników (np. pogodowych, alarmowych, obecności, styku). Jest to niewątpliwie duża zaleta, pozwalająca na elastyczne dostosowanie do swojego stylu życia.

Warto podkreślić, że system TaHoma® można rozbudowywać o nowe funkcje, bez dodatkowych nakładów na okablowanie urządzeń. Technologia pozwala adaptować elementy we własnym indywidualnym tempie, dzieląc inwestycję na etapy. Na przykład chcąc polepszyć w zimie efektywność energetyczną budynku, można zautomatyzować i wpiąć do systemu w pierwszej kolejności rolety czy też termostaty. Z kolei na wiosnę można zainstalować zawór do sterowania podlewaniem ogródka, z czujnikiem temperatury i deszczu.

- TaHoma® gwarantuje łatwy i bezterminowy dostęp do inteligentnej automatyki. Kupując ją raz, użytkownik otrzymuje gwarancję ciągłej i automatycznej aktualizacji urządzenia o nowe funkcje, które wprowadzane są średnio co pół roku. Zyskuje dzięki temu dostęp do najnowszych osiągnięć, pozwalających mu na jeszcze dokładniejszą kontrolę swojej nieruchomości – podsumowuje  Radosław Borkowski, Dyrektor Handlowy w firmie Somfy.

SOMFY – Societé d’Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Somfy dba o nieustanny rozwój funkcjonalności i upraszczanie czynności domowych. Zbudowana w oparciu o io-homecontrol automatyka domowa została stworzona na nowo jako prosta, elastyczna i bezprzewodowa technologia dwu-kierunkowa, posiadająca zabezpieczenia najwyższej klasy.

Szeroki wachlarz urządzeń umożliwia spersonalizowanie instalacji i sprawia, że życie codzienne jest pozbawione zbędnych ograniczeń. Przykładowo za jednym kliknięciem lub po wykryciu ruchu w pomieszczeniu wiele zmechanizowanych produktów io zostaje ustawionych w ulubionych pozycjach (rolety, zasłony, oświetlenie, okna dachowe itp.). Scenariusze umożliwiają zapisanie i odtworzenie na żądanie ulubionego nastroju w wybranym momencie, lub jako reakcję na zmienne czynniki zewnętrzne – jasność, temperatura, ruch, wiatr, dym, pora dnia,  itp.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu  rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 16 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

Ważniejsze daty SOMFY:

1960 Narodziny SOMFY

1961 Pierwszy silnik rurowy

1981 Pierwsza automatyka słoneczno-wiatrowa

1969 Pierwsza filia SOMFY poza Francją - Tübingen Niemcy

1996 Powstanie filii w Polsce

2011 Sprzedaż 100 milionowego napędu

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro