Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Druga Powszechna Wystawa Krajowa od dziś w Poznaniu

Aktualności

2014-06-03  Autor: Monika Tokarska   Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie   Kategoria: Wiadomości z kraju

Od dziś - 3 czerwca - na Międzynarodowych Targach Poznańskich można oglądać II Powszechną Wystawę Krajową (PeWuKa) „Konkurencyjna Polska”, która prezentuje największe i najciekawsze osiągnięcia naszego kraju z dziedziny wzornictwa, przemysłu i biznesu. Patronat nad Powszechną Wystawą Krajową objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski – wydarzenie jest bowiem jednym z kluczowych punktów obchodów Święta Wolności - rocznicy pokonania komunizmu, zwycięstwa obozu „Solidarności” i wyborów z czerwca 1989 roku. Wśród wielu wystawców znalazła się marka Noti, która powstała już w wolnej Polsce i od początku oparła swoją siłę na designie. Współpracuje z najlepszymi polskimi projektantami, a w tym roku po raz drugi otrzymała prestiżową, międzynarodową nagrodę Red Dot Design Award. Uhonorowaną tym tytułem kolekcję Clapp zaprojektowaną przez Piotra Kuchcińskiego będzie można zobaczyć na PeWuKa aż na dwoch wystawach – „Sukces Dobrze Zaprojektowany” oraz na wystawie „Polskie Red Doty”.

Polskie Marki Dobrze Zaprojektowane
Wystawa Sukces Dobrze Zaprojektowany obrazuje rozwój i najważniejsze osiągnięcia polskiego wzornictwa na przestrzeni lat latach 1989-2014. Zadaniem tego wydarzenia jest odczarowanie słowa design, zdewaluowanego, bądź niezrozumiałego dla szerokiego grona odbiorców dlatego właśnie przyjęła charakter edukacyjny. Wszystkie marki,  które będą częścią wystawy Sukces Dobrze Zaprojektowany zostały zarekomendowane i wybrane przez kuratorów wystawy – cenione osoby zajmujące się designem, a wśród nich: prof. Marek Owsian z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Tomek i Gosia Rygalik – projektanci, czy Ewa Trzcionka – redaktor  naczelna DESIGN ALIVE.
 Na wystawie znajdą się bardzo różne produkty np. meble, odkurzacz, jacht gaśniczy, porcelana, samochód lotniskowy, a także dobrze zaprojektowane i doskonale spełniające oczekiwania konsumenta usługi. Wśród nich znajdzie się również marka mebli tapicerowanych NOTI. Od samego początku oparta o strategię designu i współpracę z najlepszymi projektantami. Dla Noti projekty stworzyli do tej pory m.in.: Jerzy Langier założyciel marki Eljot i twórca wielu ponadczasowych mebli, Piotr Kuchciński, Mikołaj Wierszyłłowski, Tomek Augustyniak, Renata Kalarus, Tomek Rygalik, Dorota Koziara, Grzegorz Niwiński, Jerzy Poręb.  Marka promuje nasze rodzime wzornictwo na wielu prestiżowych wydarzeniach za granicą jak  100% Design w Londynie, Salone Internationale del Mobile w Mediolanie, DMY International Design Festival Berlin. Podczas wystawy Sukces Dobrze Zaprojektowany oglądać będzie można kolekcję Clapp zaprojektowaną przez Piotra Kuchcińskiego, która otrzymała w tym roku prestiżową nagrodę Design Alive Award nazywaną często Oskarami Designu.  Prezentowana już były m.in.: na wystawach w Mediolanie, Nowym Yorku, Festiwalu Designu w Łodzi.

Designerskie Oscary    
Red Dot Award to prestiżowa nagroda, nazywana często Oscarami Designu. Do tej pory zostało nią wyróżnionych aż 30 polskich produktów. Po raz pierwszy w Polsce, w 2 pawilonie MTP można obejrzeć wszystkie polskie  nagrodzone projekty. Wystawę Polskie Red Doty organizuje Urząd Patentowy RP. Znajdą się na niej zaskakujące przedmioty: od małych pieczątek przez aparaturę medyczną, meble, produkty AGD, aż do imponującej wanny. Wśród nich znajdują się również najnowsi, tegoroczni laureaci – m.in. kolekcja Clapp zaprojektowana przez Piotra Kuchcińskiego dla marki NOTI. Projekty kanap i foteli wchodzące w jej skład doskonale wpisują się w ideę Powszechnej Wystawy Krajowej – są inspirowane polskim designem lat 50 i 60 oraz fotelem 366 projektu Józefa Chierowskiego. Kolekcja Clapp jest nowym życiem projektów pochodzących z czasów, które powszechnie w Polsce nie są kojarzone z dobrym wzornictwem. Jednocześnie to właśnie ona –  poprzez innowacyjne i świeże spojrzenie na polski design wcześniejszych dziesięcioleci została doceniona na światowym rynku oraz w Polsce.
Wydarzenie upamiętniające przełom
Pomysł wystawy został zainspirowany historycznymi jubileuszami - 25. rocznicą pierwszych wolnych wyborów do Sejmu i Senatu, 10. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej, 15. rocznicą członkostwa Polski w NATO oraz, co bardzo ważne - 85. rocznicą I Powszechnej Wystawy Krajowej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas wystawy na targach można poznać kulisy rozwoju gospodarczych liderów, ich niezwykłą historię i największe osiągnięcia. Na Powszechnej Wystawie Krajowej swój dorobek zaprezentuje wiele polskich przedsiębiorstw, które na przestrzeni ostatnich 25 lat gospodarczego kształtowania się naszego kraju miały fundamentalne znaczenie dla jego rozwoju. Swoje dokonania prezentują zarówno globalne marki, które z powodzeniem funkcjonują na międzynarodowych rynkach i giełdach, sprywatyzowane z sukcesem spółki, jak i niewielkie firmy rodzinne, których produkty od kilkudziesięciu lat cieszą się zaufaniem stałej rzeszy klientów. Niezależnie od skali prowadzonego biznesu, wszystkich uczestników wydarzenia łączy jedno – niepodważalny sukces, renoma i wysoka jakość produktów i usług, które z powodzeniem promuja nasz kraj także za granicą.

Przeszłość i perspektywy
W ramach wydarzeń zorganizowanych w podczas Drugiej Powszechnej Wystawy Krajowej znajdzie się wiele zaskakujących i ciekawych propozycji, m.in. unikatowa wystawa fotograficzna „25 lat wolnej Polski w obiektywie fotoreporterów Gazety Wyborczej”, wystawa „Rzeczpospolita 1989 – 2014”, która podsumowuje ćwierćwiecze wolnej Polski przez pryzmat tekstów ukazujących się na łamach „Rzeczpospolitej” podczas minionych 25 lat w ważnych i przełomowych momentach. Poza tym, na terenie MTP znajdzie się również strefa Start Up-owa ukazująca potencjał początkujących i pomysłowych firm, od których zależy przyszłość polskiego biznesu i przemysłu. Poza tym będzie można wziąć udział również w licznych konferencjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach prezentujących dorobek polskich firm i przemysłu oraz głównych dziedzin życia społeczno-kulturalnego Polski.
Wystawę PeWuKa można zwiedzać codziennie:
Międzynarodowe Targi Poznańskie
3-15 czerwca, od 9.00-17.00, wstep wolny.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro