Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Cisza potrzebna od zaraz

Informacje...

2018-11-28  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Wiadomości z kraju

Projektowanie wnętrz biurowych wiąże się z coraz większymi wyzwaniami. Zgodnie z najnowszymi tendencjami popularne przestrzenie typu open space powinny dziś spełniać skrajnie różne funkcje: pomagać w pracy wymagającej skupienia, sprzyjać relaksowi, wychodzić naprzeciw spotkaniom zespołowym. Jak pokazały targi Orgatec 2018 na takie potrzeby odpowiadają kabiny akustyczne. W swoim portfolio zaprezentowała je polska marka Mikomax Smart Office.

Świat nieustannie się zmienia, a wraz z nim podejście do pracy i sposób, w jaki wykonujemy  zawodowe obowiązki. Coraz częściej pracownicy zatrudniani są na kontraktach, a ich zaangażowanie w dany projekt kończy się wraz z jego zamknięciem. Przychodzą i odchodzą, ingerując tylko na chwilę w kształt organizacji. Ich praca ma różny charakter, który dynamicznie ewoluuje i wymaga różnych warunków. Pracownicy są dziś bardziej mobilni, świadomi swoich praw i w dużym stopniu niezależni. Chcą czuć się swobodnie, pragną też mieć większy wpływ na miejsce, w którym przebywają przez większą część dnia. Praca to już nie tylko przywilej czy obowiązek, praca ma przynosić satysfakcję i zwyczajnie sprawiać przyjemność.


Przestrzenie open space, tak popularne na obecnym rynku, trudno odpowiednio zaaranżować, nie są też wygodne w późniejszym użytkowaniu. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zadać sobie pytanie: ilość czy jakość? Open space umożliwia nam umieszczenie optymalnie wielu pracowników w jednej przestrzeni, jednak jakość obcowania w podobnych warunkach jest wątpliwa. Jak zaznacza wielu ekspertów, otwarte przestrzenie negatywnie wpływają na samopoczucie fizyczne i psychiczne pracowników, powodując m.in. poczucie braku własnego terytorium. Jest jednak pewne rozwiązanie, które czyni je bardziej nowoczesnymi, dostosowanymi do obecnie panujących trendów. Jakie? Odbywające się w październiku targi Orgatec podtrzymały tezę, że coraz większą popularnością cieszą się przestrzenie open space ze starannie wydzielonymi strefami pełniącymi różne funkcje: służącymi do pracy w ciszy, do nieformalnych spotkań, do mini konferencji, do relaksu. W wydzielaniu takich stref skutecznie pomagają różnego typu rozwiązania akustyczne, w tym akustyczne kabiny. To już niemal must have każdego biura. Na targach w Kolonii zdominowały one portfolia wielu firm, zarówno zagranicznych, jak i polskich. Jak wyglądają, zobaczymy na przykładzie produktów z linii Hush firmy Mikomax Smart Office.


Na każdą okazję


Podstawową zaletą kabin akustycznych jest ich wielofunkcyjność. Ustawione w open space skutecznie wydzielają strefy pracy, dzięki czemu w jednej otwartej przestrzeni można zaspokoić różne potrzeby pracowników: od miejsca na wideokonferencje po kameralne zacisze na indywidualne spotkania.  Kabiny z portfolio marki Mikomax umożliwiają przeprowadzenie rozmów telefonicznych (Hush Phone), negocjacji i rekrutacji (Hush Meet), ułatwiają pracę w skupieniu (Hush Work), pomagają przygotować prezentacje. Słowem, dają to, czego klasyczny open space nigdy nie mógł zaproponować – wybór. Premierę na targach w Kolonii miała kabina Hush Meet L przeznaczona na spotkania dla 4, 6, a nawet 8 osób, której ogromną zaletą jest możliwość rozbudowania o kolejne moduły.

- Przykładowo, jeżeli początkowo zdecydowaliśmy się na kabinę dla 4 osób, a nasz zespół w między czasie się rozrósł i potrzebuje większej, odizolowanej przestrzeni na spotkania, wystarczy że dokupimy moduł i zyskujemy salę dla 6 osób - mówi Zuzanna Mikołajczyk, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. - Słowem, kabiny akustyczne odpowiadają wszelkim wyzwaniom, jakie stawiają przed nami codzienne obowiązki.

Ale to nie wszystko. Rozwiązania akustyczne przede wszystkim skutecznie eliminują problem hałasu w biurze, zapewniając komfort, o który trudno w otwartych przestrzeniach. Jak podaje IPSOS, dziennie tracimy średnio 90 minut produktywności przez czynniki zakłócające pracę. Według raportu Leesman_review brak koncentracji powoduje spadek produktywności nawet o 66%. Z tych samych badań wynika, że prywatność w miejscu pracy jest istotna dla blisko 100% osób pracujących, a jej braku doświadcza blisko połowa zatrudnionych. - Z roku na rok producenci coraz więcej uwagi przykładają do tego, by wyeliminować wszelkie czynniki, które nas rozpraszają i tym samym negatywnie wpływają na efektywność pracy - podkreśla Michał Mazur, analityk trendów. – Proponują rozwiązania począwszy od akustycznych lamp, przez blaty wydające głuchy pogłos, po różnego typu budki, w których można się zaszyć i popracować w skupieniu - tłumaczy. Pod tym względem kabiny akustyczne to strzał w dziesiątkę. Perfekcyjnie bowiem odpowiadają znanej z psychologii społecznej regule wzajemności: my nie przeszkadzamy wam, wy nie przeszkadzacie nam. Dzięki kabinom swobodnie poczują się i ci, którzy muszą przeprowadzić trudną rozmowę, i ci, którzy dotąd byli zmuszeni jej słuchać. Korzyści będą obopólne - obie strony docenią komfort ciszy. System w sposób zasadniczy polepszy samopoczucie wszystkich pracowników, sprawi, że poczują się swobodni, bezpieczni i mniej zestresowani.


Elatyczność w cenie


- Prawdziwym wyzwaniem staje się obecnie konieczność stworzenia takiego miejsca pracy, które będzie jednocześnie komfortowe i elastyczne, sprzyjające rozwojowi firmy - zaznacza architekt Justyna Smolec. - Nowoczesne biura muszą być jak najbardziej dynamiczne, w każdej chwili gotowe na przearanżowanie własnej przestrzeni, a znajdujące się w nich rozwiązania na tyle mobilne, by dostrajać się do zmiennych potrzeb - zaznacza. Słowa elastyczność i ruch były na targach Orgatec odmieniane przez wszystkie przypadki, udowadniając, jak ważny jest to aspekt dla współczesnego rynku. Coraz więcej firm potrzebuje rozwiązań kompaktowych i mobilnych, a to właśnie dwa niepodważalne atuty kabin akustycznych. Bez ingerencji w zastany układ biura, wydzielają szlaki komunikacyjne i strefy pracy, obniżając poziom hałasu w całym biurze. Są alternatywą dla zabudowy stałej i inwestycją w przyszłość, bo pozostaną w firmie przez wiele lat, nawet w przypadku zmiany siedziby biura. Rearanżacja przestrzeni odbywa się bez konieczności przeprowadzania remontu. Szczególnie praktyczne są mobilne i kompaktowe kabiny Hush marki Mikomax Smart Office, które można przestawiać w inne części biura bez demontażu ich konstrukcji, tylko za pomocą wózka paletowego. Ani zmiana lokalizacji, ani dostawienie kolejnej kabiny nie zakłócają trwającej właśnie pracy. Słowem, system Hush jest zawsze tam, gdzie potrzebują go organizacja oraz pracownicy.

Co warto podkreślić, elastyczność kabin wiąże się także z możliwością ich personalizacji (do wyboru kolor tapicerki). Dzięki temu bez problemu odnajdują się w każdej stylistyce, podnosząc atrakcyjność biura. Dodatkowo wyżej wspomniane kabiny Hush marki Mikomax Smart Office wychodzą naprzeciw nowatorskim technologiom. - Hush Meet L stanowi przełom w projektowaniu akustycznych kabin, ponieważ jako jedyna tak duża kabina na rynku zawiera możliwość zainstalowania opcjonalnej, zintegrowanej i niezależnej klimatyzacji. Producent pomyślał również o tym, co zrobić z gromadzącą się z klimatyzacji wodą. Mianowicie w połączeniu z wertykalną ścianą można stworzyć w kabinie system zamknięty, w którym  skroplona woda będzie nawadniać rośliny. Jeśli dodamy do tego wentylację oraz dostęp do gniazd elektrycznych, kabina Hush Meet L okazuje się rozwiązaniem nieporównywalnym z możliwościami oferowanymi przez inne produkty tego typu - mówi Zuzanna Mikołajczyk.

Kabiny akustyczne tworzą miękką strefę w biurze, przełamując schemat przestrzeni open space. Skutecznie zmniejszają poziom hałasu w firmie i zapewniają więcej prywatności, dzięki czemu czujemy się bardziej swobodnie i komfortowo.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

Nowe formy światła i drugie życie odpadów gospodarczych

2021-01-25

Labra konsekwentnie stawia na rozwój i poszukiwanie nowych form wyrazu dla światła, które stanowi… »

2021 – rok zmian w branży wnętrzarskiej?

2021-01-25

Nowy rok to nowe trendy. W 2021 roku zwrócimy się ku kolorom i materiałom czerpiącym z dobrodziejstw… »

Pierwszy w Polsce autorski salon marki Rolf Benz otwarty w Domotece

2021-01-25

Rok 2021 w Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka zaczął się mocnym akcentem. Od 11 stycznia klienci mogą odwiedzać… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2021 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro