Inwestycje w europejskim stylu.

Jak dziś wygląda łódzki rynek biurowy?

26-02-2019  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Wiadomości z kraju

Łódź to miasto wyjątkowe. Ostatnie z „nieodkrytych”, w którym – jak nigdzie indziej – doskonale łączą się ze sobą nowoczesność i historyczny sznyt, jedno z trzech największych w Polsce. Położone w strategicznym miejscu na mapie, na przecięciu dwóch głównych dróg krajowych i oddalone jedynie 1,5 godz. od Warszawy, dzięki licznie podjętym projektom rewitalizacyjnym w krótkim czasie stało się realną alternatywą dla wielkomiejskich ośrodków biznesowych.

Najprężniej rozwija się tu sektor usług dla biznesu – w 2017 roku Łódź na swoją siedzibę wybrało przeszło 7 firm z całego świata, wśród których dominuje branża IT i produkcja, zatrudniając niemalże 20 000 osób. Jak zauważa Hanna Dąbrowska, Analityk Rynku, JLL: “Międzynarodowe korporacje coraz częściej zainteresowane są rozwojem swojej działalności w mniejszych miastach, w których pozycjonowanie marki jest znacznie łatwiejsze”. Trudno się z tym nie zgodzić, patrząc zwłaszcza na fakt, iż od stycznia do października 2018 roku wynajęto prawie 420 000 mkw. na głównych rynkach poza Warszawą.

Czym zatem Łódź przyciąga biznes? Przede wszystkim atrakcyjną ofertą przestrzeni biurowych, których z roku na rok przybywa, a które budowane są w dużej mierze w oparciu o włączanie dawnych budynków fabrycznych do szkieletów nowych inwestycji, czyli rewitalizację. Dzięki takim działaniom przywraca się historyczną tkankę miejską łodzianom, oferując jednocześnie dostęp do nowoczesnych przestrzeni pracy. Jak wynika z badań Ipsos, 70 proc. respondentów pomiędzy 36. a 45. rokiem życia zadeklarowało, że wygląd i aranżacja wnętrza biura ma dla nich duże znaczenie, stąd nie powinien dziwić fakt, iż, często odważne, nowoczesne projekty architektoniczne tak szybko znajdują swoich najemców na łódzkim rynku nieruchomości komercyjnych. Jednak, co wynika z raportu firmy Colliers za 2018 rok, Łódź to miasto sprzyjające rozwojowi nie tylko dużych i uznanych marek, które zatrudniają setki, czasem tysiące, osób. Obserwuje się także wzmożony ruch wśród start-upów i firm z sektora MŚP, które wymagają dużo więcej elastyczności w podejściu do wynajmu nieruchomości komercyjnych. Na tak zróżnicowane potrzeby rewitalizacja zdaje się być najlepszą odpowiedzią.

Sztandarowym przykładem jest druga część kompleksu Textorial Park w Łodzi. Zlokalizowana na Księżym Młynie inwestycja obejmuje rewitalizację dwóch zabytkowych magazynów bawełny oraz budowę korespondującego z nimi obiektu biurowego. Łączna powierzchnia biurowo-usługowa wyniesie niemal 26 tys m.kw. Projekt znalazł się wśród 10 najlepszych na świecie wg certyfikacji ekologicznej BREEAM 2018. Odważny projekt rewitalizacji realizowany jest przez firmę St. Paul's Developments Polska.

- To pierwsza tego typu rewitalizacja w Łodzi. Zwykle stare mury ceglane odnawiano z zewnątrz, od środka zasłaniając je płytami kartonowo-gipsowymi czy tynkiem. W Textorialu wewnętrzna ściana będzie przeszklona i zostanie odsunięta od muru o około 70 cm. – Dzięki temu we wszystkich pomieszczeniach na parterze budynków magazynowych będzie widać starą ceglaną ścianę – opowiada Robert Strzeński z Horizone Studio, główny projektant Textorial Park II.

Rewitalizowany ponad 2-hektarowy, teren byłej fabryki tekstyliów zaprojektowany został nie tylko z myślą o przyszłych pracownikach, ale także mieszkańcach Łodzi. Na 9 000 metrów kwadratowych znajdą się zielone wyspy otaczające budynki, restauracje, kawiarnie, winiarnie, fitness oraz usługi. Planowany jest nawet oddział miejskiej biblioteki. Działanie inwestora w celu stworzenia kompleksowej przestrzeni usługowo-biurowej klasy A oraz fakt, że Textorial Park jest pierwszym budynkiem biurowym w Polsce, który uzyskał najwyższą certyfikację ekologiczną w najnowszym systemie BREEAM International New Construction 2016, sprawia, że będzie to jeden z najbardziej atrakcyjnych adresów dla potencjalnych najemców, dokładnie tak jak stało się w przypadku pierwszego etapu inwestycji, w którym już dziś, oprócz siedzib korporacji, znaleźc można przytulne restauracje i kawiarnie.

Szacuje się, iż przy obecnej szybkości inwestycji oraz posiadanym już niespełna 500 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowych, Łódź w najbliższym czasie wyprzedzi pod tym kątem Katowice i Poznań. Patrząc na najnowsze projekty na mapie Łodzi, możemy optymistycznie spoglądać w przyszłość tego rynku w stolicy województwa łódzkiego.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com