Mariacka hejnalica inspiracją dla ogólnopolskiej Kapsuły Czasu

Informacje...

09-04-2019  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Wiadomości z kraju

Inspiracją zwycięskiego projektu Kapsuły Czasu, która stanie w Krakowie jest Wieża Mariacka. Laureatem konkursu architektonicznego organizowanego przez Fundację TworzyMY Kraków został Aleksander Rokosz. 126 uczestników z całej Polski, 34 projekty, 3 wyróżnienia i tylko jeden zwycięzca wybrany przez Jury składające się ze specjalistów z dziedziny architektury, sztuki i fachowych mediów.

Celem konkursu  było wyłonienie zwycięskiego projektu rzeźby architektonicznej, który ma stanowić wyobrażenie autora na temat „Kapsuły Czasu” – oryginalnej formy o dowolnym kształcie. Kapsuła Czasu stanie w prestiżowej lokalizacji w Krakowie przy ul. Dolnych Młynów 10. Rzeźba architektoniczna pełnić będzie funkcję archiwum do przechowywania utworów literackich oraz prac plastycznych o tematyce futurologicznej. Na Serce Kapsuły składać się będą prace m.in. dzieci i młodzieży przedstawiające wizje świata przyszłości.

W pierwszej edycji akcji Serce Kapsuły Czasu zebraliśmy blisko 2 000 prac plastycznych i literackich z całej Polski, w których autorzy interpretowali temat: „Podróż wyobraźnią w przyszłość. Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat”.

Planowane są otwarcia Serca Kapsuły Czasu za kolejne 10, 25, 50, 75 i 100 lat. Podczas każdego z kolejnych "otwarć Kapsuły" zdeponowane w jej wnętrzu (Sercu) prace, poddawane będą publicznej weryfikacji. Fundacja planuje zainicjować szeroką debatę na temat kierunków rozwoju przestrzeni miejskiej. Debata odbywać się będzie w postaci paneli dyskusyjnych z udziałem specjalistów i - co szczególnie istotne - także mieszkańców miasta. Być może część ukrytych w Sercu Kapsuły Czasu wizji, okaże się już dla kolejnych generacji, rzeczywistością.

Do konkursu zgłosiło się 126 artystów, projektantów przestrzeni, architektów i rzeźbiarzy. Jury składające się z wybitnych specjalistów z dziedziny architektury, sztuki oraz fachowych mediów wybrało pięć projektów, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Spośród nich został wyłoniony zwycięzca, którym został Aleksander Rokosz oraz trzej laureaci wyróżnień: Mirosław Gołofit, Jevhen Horyachkin oraz Joanna Gęsiorska-Duszyńska. Do 27 lutego trwało również głosowanie na laureata nagrody publiczności, którym został również Aleksander Rokosz. Co potwierdziło również wysokie oceny jurorów.

Wyniki konkursu architektonicznego „Kapsuła Czasu” zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 28 lutego w Dworku Białoprądnickim. Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Konrad Myślik, znany krakowski pisarz i publicysta. Uroczystości towarzyszył wernisaż dziecięcych prac Serca Kapsuły Czasu oraz koncert Trio ze Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Stanisław Deńko i Kazimierz Łatak - światowej sławy architekci, dr hab. Ewa Janus - dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, Ewa Zamorska-Przyłuska - redaktor i historyk sztuki, Katarzyna Wysocka – przedstawicielka Urzędu Miasta Krakowa, Maciej Parowski - krytyk literacki, Marcin Czaja - autor muralu na elewacji Galerii Krakowskiej oraz Paweł Majka - pisarz literatury gatunku fantastyki naukowej.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com