Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Zdrowe mieszkanie – temperatura na celowniku

Informacje...

2019-11-15  Autor: BAUMIT   Źródło: BAUMIT   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Podejmując temat zdrowia najczęściej koncentrujemy się na odżywianiu i aktywności fizycznej. O odpowiedniej temperaturze w domu w tym kontekście myślimy raczej rzadko. Tymczasem jest ona niezwykle ważna dla naszego dobrego samopoczucia. Jak osiągnąć komfort cieplny i jakie wskazania termometru będą przyjazne dla naszego zdrowia, a przy tym również domowego budżetu?

Stworzenie odpowiednich warunków w domu może mieć istotny wpływ na samopoczucie i energię życiową mieszkańców. Nieodpowiednia temperatura w domu, czy to wysoka, czy też niska może być przyczyną wielu dolegliwości, zwłaszcza, gdy towarzyszy im wilgotność powietrza wykraczająca poza zakres 40-60 proc.

Strefa komfortu – optymalna temperatura wnętrz

Zbyt wysokie wskazania termometru mogą powodować podrażnienie śluzówek dróg oddechowych, spojówek oczu oraz skóry. Częściej też możemy odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, bóle głowy, spadek ciśnienia krwi i osłabienie. Przegrzanie sypialni wpływa na problemy ze snem. Wychłodzone pomieszczenia również nam nie służą, narażając nas na częstsze infekcje gardła. Ponadto, przy takich warunkach w pomieszczeniach dochodzi do zawilgoceń, które tworzą znakomite warunki dla rozwoju grzybów-pleśni. Może to prowadzić do alergii, astmy i innych przewlekłych chorób płuc. 

Jaka zatem temperatura będzie najlepsza dla dobrego samopoczucia domowników? Otóż trzeba mieć świadomość, że nie istnieje jedna wartość odpowiednia zawsze, wszędzie i dla każdego. – Dążąc do zapewnienia komfortu termicznego ważne jest zróżnicowanie temperatury w zależności od funkcji pomieszczenia. I tak przykładowo w salonie, pokoju dziecięcym oraz w gabinecie termometr powinien wskazywać 20-22 st. C. W kuchni, gdzie gotowanie dostarcza nam dodatkowego ciepła, za optymalne uważa się 18 st. C. Najcieplej powinno być natomiast w łazience – nawet 23 st. C. W sypialni, gdzie zależy nam na efektywnym wypoczynku i spokojnym śnie, warto ustawić termostat na 17-18 st. C, a przed położeniem się delikatnie przewietrzyć pomieszczenie – podpowiada Tomasz Jarzyna z firmy Baumit.

Po pierwsze ocieplenie

Najskuteczniejszym sposobem na stworzenie zdrowego mieszkania jest zadbanie o jego właściwą izolacje cieplną, która latem zapewni nam optymalną ochronę przed wysoką temperaturą i zapobiegnie przegrzewaniu ścian, natomiast zimą pozwoli im utrzymać ciepło. Teza ta znajduje potwierdzenie w wynikach analiz prowadzonych przez niezależnych ekspertów w największym w Europie parku badawczym materiałów budowlanych Baumit VIVA. Gdy na zewnątrz słupek rtęci wskazywał nawet na 36°C, w ocieplonych domach o masywnej konstrukcji temperatura utrzymywała się na poziomie około 25°C, podczas gdy w budynkach nieocieplonych osiągała ona poziom 30°C! Natomiast w zimowych realiach, gdy na zewnątrz termometry wskazywały -12°C, podczas symulowanej 2-dniowej awarii ogrzewania, w nieocieplonym domu temperatura spadła z 21°C do 4°C, a w masywnych domach z izolacją termiczną wartość temperatury pokojowej i temperatury ścian utrzymywała się na poziomie 15-17°C.

W poszukiwaniu komfortu

To, czy pomieszczenie wydaje nam się ciepłe czy zimne, zależy od postrzeganej przez nas temperatury (tzw. temperatury operatywnej), na którą wpływają dwa czynniki: temperatura powietrza oraz powierzchni ścian wewnętrznych (promieniowanie cieplne). Ta pierwsza dotyczy powietrza otaczającego osoby przebywające w pomieszczeniu. Druga natomiast odnosi się do ścian, sufitów, podłóg oraz mebli. – Jeżeli przegrody zewnętrzne są dobrze zaizolowane, temperatura powierzchni ściany jest zbliżona do temperatury powietrza w pomieszczeniu – nawet zimą. W przypadku braku izolacji, temperatura powierzchniowa zimą utrzymuje się na znacznie niższym poziomie niż temperatura powietrza we wnętrzach, pomimo długotrwałego ogrzewania, co w znacznym stopniu wpływa na komfort termiczny. Aby go zwiększyć, temperatura w pomieszczeniu musi zostać znacznie podwyższona, co z kolei wiąże się z koniecznością intensywnego ogrzewania – wyjaśnia Tomasz Jarzyna.

Obrazując, podczas gdy w ocieplonym domu temperatura w pomieszczeniu wynosi 22 st. C, a temperatura ścian 19 st. C, w budynku bez termoizolacji kształtują się one odpowiednio na poziomie 26 st. C i 15 st. C. Tymczasem cieplejsza ściana sprawia, że czujemy się komfortowo nawet w przypadku niższej temperatury pokojowej. Ale to nie wszystko. Trzeba zauważyć, że dla większości osób optymalna różnica pomiędzy temperaturą powietrza a temperaturą powierzchni ścian wynosi nie więcej niż 3 st. C. – Jeśli w pomieszczeniu jest ona większa, powstają nieprzyjemne prądy powietrzne, spowodowane unoszeniem się ciepłego powietrza i napływem zimnego w jego miejsce. Termoizolacja pozwala ograniczyć wychładzanie powietrza przy powierzchni ścian, a w konsekwencji w pomieszczeniu, co zapobiega nieprzyjemnym przeciągom wywołanym przez prądy konwekcyjne. Skuteczne ocieplenie pomaga też zredukować powstawanie warstwy zimnego powietrza przy podłodze, co zwiększa komfort bez konieczności dodatkowego ogrzewania – dodaje ekspert. Wniosek? Im lepsza termoizolacja, tym większy komfort cieplny i niższe koszty ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń.

90% życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. W związku z tym jakość naszego zdrowia i samopoczucia w znacznym stopniu zależy od panującego w nich mikroklimatu, na który wpływa temperatura, ciepło ścian oraz wilgotność i cyrkulacja powietrza. Odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych w połączeniu z ich solidną konstrukcją, wykończeniem ścian wewnętrznych – wspierającym regulację wilgotności powietrza oraz regularnym wietrzeniem pomieszczeń znacząco przybliży nas do celu, jakim jest zdrowe mieszkanie.

www.baumit.com 
www.facebook.com/BaumitPolska

fot. Baumit

fot. Baumit

Termoizolacja chroni wnętrza nie tylko przed wychłodzeniem, lecz także przed przegrzaniem

Największy komfort odczuwamy, gdy temperatura pokojowa i temperatura powierzchni ścian oscylują wokół tej samej wartości.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Odkryj świat szkła w gastronomii i podkreśl wysoką jakość serwowanych napojów!

2024-03-13

W świecie gastronomii każdy detal ma znaczenie. Od eleganckiego nakrycia stołu po wykwintne kompozycje dań… »

Odbiór odpadów. Zamów kontener

2024-02-18

Kiedy decydujemy się na budowę domu lub remont, podczas pracy powstaje mnóstwo odpadów… »

Frezarka do drewna – niezastąpione narzędzie dla każdego stolarza

2023-11-28

Marzysz o tworzeniu wyjątkowych projektów z drewna? Odkryj tajniki frezarki do drewna – narzędzia,… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro