Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Glazura do małej łazienki - jakie płytki wybrać?

Porady i informacje...

2019-12-18  Autor: in360.pl   Źródło: in360.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Aranżacja małej łazienki wymaga sporej uwagi. Musimy zadbać o to, aby każdy element prezentował się estetycznie i nie wpływał na optyczne zmniejszenie wymiarów danej przestrzeni. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby niewielka łazienka wydawała się większa. Kluczową rolę odgrywa odpowiednia glazura do małej łazienki. Jakie płytki wybrać, aby stworzyć ciekawą, a zarazem funkcjonalną przestrzeń?

Format płytek i ich układanie

Współcześnie mamy naprawdę spore ułatwienie. Wszystko ze względu na to, że w ofercie dostępne są rozmaite wzory i kolory płytek, które pozwalają na korygowanie niedoskonałości małych łazienek. Świetnie sprawdzą się m.in. układane pionowo prostokąty, które optycznie podwyższają łazienkę, a także poziome płytki, które ją poszerzają. To doskonały sposób na przywrócenie odpowiednich proporcji wąskiej łazienki. Inną opcją jest poziome ułożenie jasnych płytek na trzech ścianach, z kolei na czwartek ciemnych płytek. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku ciemne płytki powinny być ułożone na krótszej ścianie.

Przeważnie słyszy się opinie dotyczące tego, że do małych łazienek warto wybierać jasne płytki. I jest w tym sporo prawdy. Nie warto się jednak zamykać na przemyślany kontrast, który może zdziałać naprawdę wiele. Jeśli postawimy na wyraźne zestawienie kolorystyczne, dodamy pomieszczeniu głębi. Podobna zasada tyczy się mozaiki.

Jakie płytki do małej łazienki?

Dobrym przykładem płytek do małych łazienek są te, które odbijają światło. Wykorzystanie ich w przestrzeni sprawia, że powodują rozproszenie światła, przez co wydaje się, że łazienka jest po prostu większa. Jeśli nie chcemy stawiać na błysk, można wybrać matowe płytki w chłodniejszych kolorach. W takim przypadku wnętrze ocieplamy dodatkami. Należy unikać kontrastowych i grubych fug. Do małej łazienki można wykorzystać tak naprawdę każdy rodzaj czy to płytki ceramiczne czy też gresy. 

Posiadacze małych łazienek powinni również pamiętać o zasadzie, że im mniej elementów na podłodze, tym mniejsze będzie poczucie chaosu. To dlatego do niewielkich łazienek poleca się ceramikę podwieszaną oraz umieszczenie sprzętów w taki sposób, aby jak najmniej z nich znajdowało się na podłodze.

Glazura do małych łazienek - jaką wybrać?

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając glazurę do małej łazienki niewielkich rozmiarów? W zależności od tego, czy pomieszczenie jest wąskie, czy niskie, stosujemy różnorodne dekory. Idealnie nadają się do poszerzenia lub wydłużenia wnętrza. Zamiast szafek czy koszy warto wybrać półki, wykorzystując zabudowę wykończoną ceramicznymi płytkami. Łazienka będzie się wydawać bardziej przestrzenna.

Ciekawym trikiem jest również zastosowanie dużych płytek w małej łazience. Jeśli zdecydujemy się na duże płytki z regularnymi brzegami i położymy je bezfugowo, uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny. Dobrze sprawdzi się ułożenie płytek do 2/3 wysokości ściany. Sprawia to, że optycznie się one wydłużają.

Idealna glazura do małej łazienki to taka, która jest pozbawiona szczegółowych dekoracji. Rezygnujemy z drobnych i bardzo kolorowych dekorów, które wprowadzają niepotrzebny chaos. Tego typu dodatki zostawiamy do przestrzennych pomieszczeń. Warto za to zastosować lustro zlicowane z płytkami. Pamiętajmy, że wszystkie lustrzane powierzchnie, które odbijają światło, optycznie powiększą łazienkę. Wybudujmy lustro w ścianę w taki sposób, by zlicować je z płytkami. Trzeba jednak pamiętać, aby nie ustawiać dwóch luster naprzeciw siebie, bo uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Jak widać, mała łazienka też może być stylowa i funkcjonalna!

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Nowoczesne stolarstwo w czasach pandemii

2021-01-25

W wyniku pandemii COVID-19, w ubiegłym roku znacząca część usług musiała zostać przeniesiona do Internetu, co… »

Funkcjonalna łazienka z klasą

2021-01-25

Czy istnieje sprawdzony przepis na idealną łazienkę? Perfekcyjna receptura z pewnością opiera się na zachowaniu… »

Poświąteczne porządkowanie domu – prosto i przyjemnie

2021-01-25

W domach większości z nas w okresie świątecznym pojawiają się nowe rzeczy. Prezenty, ozdoby, kuchenne drobiazgi… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2021 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro