Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wygodne i eleganckie oświetlenie schodowe – o czym trzeba pamiętać?

Porady i informacje...

2019-12-23  Autor: gajwer.pl   Źródło: gajwer.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Klatki schodowe są często pomijane podczas planowania i aranżacji domowych przestrzeni. Drzemie w nich jednak spory potencjał, który warto wykorzystać, aby domy i mieszkania zyskały piękny i spójny charakter. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednie zaplanowanie oświetlenia. Jakie powinno ono być, żeby jak najlepiej spełniać swoją funkcję? Garść praktycznych porad prezentujemy poniżej.

Do czego jest potrzebne właściwe oświetlenie klatki schodowej?

Najczęściej klatki schodowe traktujemy jako przestrzeń służącą do przemieszczania się pomiędzy różnymi pomieszczeniami w budynku. Z tego względu powinno być ono przede wszystkim maksymalnie praktyczne i funkcjonalne, abyśmy mogli przejść bez przeszkód po schodach.

W roli oświetlenia głównego na schodach zazwyczaj występują lampy wiszące lub sufitowe plafony. Coraz chętniej sięgamy także po oczka wpustowe, które komfortowo rozmieszcza się na ścianach lub sufitach w najbardziej newralgicznych punktach. Niekiedy używa się także kinkietów, które montuje się na ścianach, wzdłuż ciągów komunikacyjnych.

Oprócz nich, przydaje się także oświetlenie dekoracyjne, które dodatkowo podnosi komfort korzystania ze schodów.

Mogą to być oczka wpustowe, które umieszcza się tuż nad poziomem stopni, dzięki czemu udaje się pewnie i bezpiecznie stawiać każdy kolejny krok, bez konieczności włączania światła głównego. Świetnie w tej roli spełniają się również energooszczędne taśmy LED, subtelne, łatwe w montażu i świecące na rozmaite kolory, dopasowując się do niemal każdej aranżacji.

Najmodniejsze aranżacje wnętrzarskie

Współczesność stawia na wielość rozwiązań. Dzięki temu, każdy łatwo dobierze odpowiednie modele do różnych przestrzeni. Szczególnie popularne są aranżacje minimalistyczne, industrialne oraz nowoczesne, z nutami modnego ostatnimi czasy stylu globalnego nomady.

Zaaranżowane w tych tendencjach klatki schodowe są w pełni funkcjonalne i przyjazne dla użytkowników, nie tracąc przy tym ciekawego wyglądu.

W centrum każdego ze wspomnianych stylów znajduje się kolor – zazwyczaj stawia się na neutralne barwy, wzbogacone jednym, zdecydowanym akcentem. Równie kluczowe jest także oświetlenie, które pełni rolę funkcjonalną oraz dekoracyjną. Dlatego tak kluczowym działaniem, którego nie można pominąć, jest zadbanie o odpowiednie dobranie lamp.

Bezpieczeństwo na schodach – jak je budować z pomocą światła?

Na schodach łatwo o wypadek i niebezpieczne potknięcie. Dlatego też trzeba zadbać o zaplanowanie oświetlenia tak, żeby dawało maksymalną wygodę oraz pozwalało na bezproblemowe przemieszczanie się.

Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie oczek wpustowych przy powierzchni schodów lub listwy LED, które oświetlają każdy ze stopni, dając komfort wchodzenia lub schodzenia, bez konieczności włączania światła głównego, które szczególnie w nocy mogłoby oślepiać przyzwyczajone do półmroku oczy.

Jeśli montujemy w przestrzeni schodów lampy wiszące, zadbajmy też o to, żeby znalazły się poza głównymi ciągami komunikacyjnymi. Unikniemy wówczas potrącania o nie głową, a także powstawania cieni na schodach.

Odpowiednie włączniki światła na schody – jak je wybrać?

Planując oświetlenie, trzeba także pamiętać o włącznikach. Na klatkach schodowych montuje się bowiem specjalne modele, które umożliwiają włączanie światła zarówno na szczycie, jak i u dołu schodów. Dzięki temu, zawsze mamy pewność, że nikt nie będzie zmuszony do przemieszczania się w ciemnościach.

Z kolei, jeśli klatka schodowa ciągnie się przez kilka pięter lub występują na niej dodatkowe półpiętra, można zamontować włączniki krzyżowe, które współpracują z klasycznymi modelami schodowymi, pozwalając na uruchamianie światła z więcej niż trzech miejsc. To spore ułatwienie oraz szansa na znaczące poprawienie bezpieczeństwa, warto zatem zainstalować odpowiednie rozwiązania tego typu.

Oświetlenie klatki schodowej – gwarancja wygody i bezpieczeństwa

Właściwie dobrane lampy na klatce schodowej są fundamentem aranżacji przestrzeni, który gwarantuje maksymalny komfort codziennego funkcjonowania. Z ich pomocą zyskujemy też dużą szansę na obniżenie kosztów, jeśli na przykład zdecydujemy się na zastosowanie żarówek LED. Ponadto lampy ozdabiają przestrzeń, dodając jej nieco praktycznej dekoracji.

Gdy aranżujemy klatkę schodową, zadbajmy zatem o to, żeby dostarczyć jej wystarczająco światła – dla bezpieczeństwa i wygody wszystkich użytkowników.

***

Szukasz ciekawych i sprawdzonych akcesoriów elektrycznych? Odwiedź stronę Gajwer.pl i poznaj najnowsze trendy oraz rozwiązania elektryczne dla każdej przestrzeni.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Gatunki klonów w Polsce - poznaj wszystkie

2020-11-25

Chcesz aby w Twoim ogrodzie znalazł się klon? Nie wiesz jednak na jaką odmianę się zdecydować? Zapraszamy zatem… »

Czym kierować się podczas wyboru mebli wypoczynkowych?

2020-11-25

Szukasz mebli wypoczynkowych i nie wiesz na jakie się zdecydować? Zapraszamy zatem do lektury poniższego poradnika. »

Rośliny zamiast filtrów powietrza

2020-11-18

Wszyscy kochamy rośliny. Nie każdy z nas jednak wie, że istnieją gatunki szczególnie przydatne i… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro