Powstająca dzisiaj architektura jednorodzinna coraz częściej zachwyca odważną formą, ciekawą stylistyką i funkcjonalnością, a przy tym jeszcze lepiej odpowiada na potrzeby mieszkańców. Nie sposób nie zauważyć także jej coraz lepszych relacji z otoczeniem. Przykładem takiej realizacji jest dom w Konopiskach koło Częstochowy, obwołany Fasadą Roku 2019.
W czasach PRL-u w polskim krajobrazie królowały domy-kostki, w latach 90-tych ubiegłego wieku modne były dworki, a mniej więcej od 10 lat nurtem dominującym w architekturze jednorodzinnej jest tzw. nowoczesność. Jednocześnie inwestorzy są coraz odważniejsi, każdy chce się w jakimś stopniu wyróżnić i jednocześnie wyrazić samych siebie. W efekcie domy, które wokół nas powstają coraz częściej realizowane są wg indywidualnego projektu, a co za tym idzie, są lepiej dopasowane do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. No i architektura. Dobry i funkcjonalny design to określenie, które regularnie zaczyna występować w odnieseniu do budownictwa jednorodzinnego. Dom w Konopiskach, za którego projektem stoi pracowania FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik, jest tego znakomitym świadectwem.
Zaprojektowano go tak, by harmonijnie korespondował z otaczającym go naturalnym krajobrazem. – Inwestorom zależało na wygodzie użytkowania domu i odpowiednim doświetleniu wnętrz. Jednocześnie chcieli mieć dom parterowy, co w kontekście stosunkowo wąskiej działki stało się głównym determinantem podczas prac projektowych. Stąd też kształt domu i jego swego rodzaju rozczłonkowanie – opowiada arch. Daniel Cieślik.
Bryła budynku ma postać rozproszoną. Część oficjalną, skrywającą salon z wyjściem na taras, zwieńczono dwuspadowym dachem bez okapów. Płaskimi dachami natomiast przykryto sekcje garażową i sypialnianą, pomiędzy którymi wygospodarowano miejsce na patio – prywatną przestrzeń dla mieszkańców, stanowiącą dla nich swoistą enklawę spokoju i strefę relaksu.
Strefa komfortu
Podczas projektowania domu wiele uwagi poświęcono na zapewnienie właściwego podziału funkcyjnego.
– Chcieliśmy rozbić ten budynek tak, żeby nawet patrząc z zewnątrz widoczny był podział na strefy: dzienną, nocną i gospodarczo-garażową. Część domu zwieńczona spadzistym dachem, to miejsce, gdzie rodzina spędza czas do późna, spożywa wspólnie posiłki. Tu także przyjmuje swoich gości – strefa dzienna jest swego rodzaju wizytówką całego domu. Sekcja nocna to natomiast przestrzeń służąca wyciszeniu. Tam mieszczą się sypialnie domowników. Odpowiednie strefowanie to bardzo ważny aspekt podczas projektowania domu, wpływający na komfort jego użytkowania. Najprostszy przykład: dzieci kładą się wcześniej spać, potrzebują ciszy, a rodzice chcą dłużej posiedzieć przy grillu. Dzięki przemyślanemu rozplanowaniu pomieszczeń dorośli mogą swobodnie poruszać się po domu, nie zakłócając przy tym snu swoich pociech – dodaje architekt.
Elewacyjne trio
Elewacja budynku to popis trzech aktorów. Rozproszoną bryłę obłożono naturalnym łupkiem skalnym, zastosowanym także jako wykończenie spadzistego dachu. Są tu również elementy drewniane, które ocieplają projekt i roztaczają przytulną aurę wokół domu. Całość spina biały tynk strukturalny.
– Celowaliśmy w górną półkę i wybraliśmy tynk silikonowy Baumit SilikonTop, który jest właściwie bezobsługowy w użytkowaniu. W przypadku kurzu czy ewentualnych zabrudzeń wystarczy go po prostu przemyć – dodaje Daniel Cieślik. – To produkt, który wykorzystywaliśmy już w innych naszych projektach, dlatego doskonale wiemy, jak sobie radzi w różnych, nawet trudnych warunkach, a radzi sobie naprawdę dobrze. Na tyle dobrze, że zdecydowałem się go zastosować także przy budowie własnego domu. Chcę przez to powiedzieć, że zawsze proponujemy naszym inwestorom to, co w naszej ocenie jest dla nich najlepsze w dłuższej perspektywie – kontynuuje.
Efekt na miarę tytułu Fasady Roku
Dom w Konopiskach swoją architekturą i funkcjonalnością zachwyca inwestora, zachwycił także jurorów konkursu Fasada Roku 2019, czemu dali wyraz przyznając mu nagrodę główną w kategorii nowych domów jednorodzinnych. Eksperci docenili właściwe wpisanie budynku w otoczenie, akcentując przy tym ciekawą kompozycję koloru i struktur na elewacji. Wysoko ocenili również połączenie dachu dwuspadowego z płaskim oraz wpisanie obiektu w kształt działki. Teraz budynek powalczy o kolejny sukces, tym razem na arenie międzynarodowej. Zwyciężając na poziomie krajowym, projekt autorstwa FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik otrzymał automatyczną kwalifikację do rywalizacji w ramach Baumit Life Challenge 2020, której stawką jest tytuł Europejskiej Fasady Roku.
Patronat honorowy nad 13-tą edycją konkursu objęła Fundacja Twórców Architektury, a wśród mediów patronujących tegorocznej edycji konkursu znalazły się redakcje takich periodyków jak: „Architektura-Murator”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Property Journal” „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, a także portale 4budowlani.pl, architektura.info, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.
www.fasadaroku.pl
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl
|
|
Porady, produkty, technologie
2024-12-11
Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »
2024-10-17
Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »
2024-07-28
Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »
|