Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Inteligentny dom, czyli sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku

Informacje...

2020-03-24  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Reżyserzy filmów science fiction – takich jak „Gwiezdne Wojny”, „Star Trek”, „Powrót do przyszłości” czy „Łowca androidów” – znanych większości z nas, przy kreowaniu światów przedstawionych czerpią z dorobku nauki. Pomijając fabułę i efekty specjalne, największe zainteresowanie widzów skupia się wokół wizji technologii stosowanych w przyszłości. Wyobrażenie o tym, jak można zdalnie sterować różnymi urządzeniami, niegdyś było jedynie fantazją naukową. Dzisiaj natomiast jest to rozwiązanie, z którego może skorzystać niemal każdy. Czym jest dom inteligentny?

Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu coraz więcej urządzeń zyskuje nowe funkcje, które w znaczący sposób zwiększają poczucie bezpieczeństwa i komfortu użytkowników. Połączenie domowych urządzeń w rozbudowaną sieć, która umożliwia pozyskiwanie zaawansowanych informacji oraz sterowanie nimi stacjonarnie i mobilnie, nazywamy systemem domu inteligentnego.

Zalety domu inteligentnego 

Celem automatyzacji urządzeń codziennego użytku jest poprawienie jakości życia, uczynienie go prostszym i bardziej komfortowym. Nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie. W inteligentnych domach poczucie bezpieczeństwa użytkownika jest związane z efektywną pracą systemu i możliwością wymiany informacji pomiędzy sprzężonymi elementami a użytkownikiem. Za pomocą urządzenia mobilnego domownik może sprawdzić parametry i status urządzeń, a także np. warunki panujące wewnątrz budynku.

Zastosowanie tej technologii niesie za sobą jeszcze jedną korzyść – generuje oszczędności poprzez optymalizację pracy urządzeń grzewczych. Badania pokazują, że prawidłowo skonfigurowana instalacja inteligentna potrafi znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej i gazu. W domach jednorodzinnych różnica może wynosić nawet do 30%.

Inteligentne ogrzewanie – nieoceniona rola regulatora

Nowoczesne systemy grzewcze i ich odpowiednia automatyzacja zwiększają komfort użytkowników zarówno w kwestii temperatury w pomieszczeniach, jak i temperatury ciepłej wody użytkowej. Dzięki regulatorom mamy stały podgląd statusu pracy urządzenia, zużycia energii oraz wartości temperatur: zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Na rynku istnieje wiele regulatorów obsługujących systemy grzewcze, które rozróżniamy na regulatory pokojowe i pogodowe.

Regulator pokojowy zapewnia sterowanie temperaturą pracy urządzenia grzewczego w zależności od temperatury wewnątrz budynku, którą na bieżąco monitoruje. Czyli im większa różnica pomiędzy temperaturą rzeczywistą w monitorowanym pomieszczeniu a temperaturą zadaną, tym urządzenie grzewcze pracuje z większą mocą. W ten sposób osiąga się temperaturę zadaną.

Regulator pogodowy jest bardziej zaawansowanym regulatorem. W zależności od wyboru trybu pracy urządzenie może sterować pracą kotła, uwzględniając:

•    samą temperaturę zewnętrzną,

•    zarówno temperaturę zewnętrzną, jak i temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Łącząc te dwa sposoby sterowania urządzeniem grzewczym, znacznie zwiększamy jego sprawność, a więc poprawiamy komfort użytkowania i generujemy oszczędności związane z mniejszym zużyciem energii. Do prawidłowej pracy regulatora pogodowego niezbędny jest sensor temperatury zewnętrznej. Ten czujnik musi być umieszczony na zewnątrz budynku (ściana północna lub północno-zachodnia). Czasami jednak nie ma technicznej możliwości wywieszenia takiego czujnika i jesteśmy zmuszeni zrezygnować z regulatora pogodowego na rzecz regulacji pokojowej.

Regulator eRELAX

A co jeśli istnieje urządzenie, które łączy wszystkie wymienione powyżej funkcje? Jest bezprzewodowe, nie wymaga podłączenia czujnika zewnętrznego oraz możemy sterować jego pracą przez internet, korzystając z bezpłatnej aplikacji na naszym urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie)?

Z pomocą przychodzi regulator eRELAX firmy Vaillant. Za jego pomocą można kontrolować i analizować temperaturę w konkretnym pomieszczeniu oraz temperaturę ciepłej wody (z termostatu lub z poziomu aplikacji). Aplikacja, w przeciwieństwie do samego termostatu, oferuje więcej funkcji niż tylko sterowanie temperaturą. Z poziomu smartfona lub tabletu mamy dostęp m.in. do wspomagania przygotowania c.w.u. oraz zaplanowania dostępności ciepłej wody w dokładnie określonym czasie. Zarządzamy również trybem urlopowym (obniżeniem temperatury w trakcie dłuższej nieobecności w domu), a także otrzymujemy powiadomienia o niecodziennych zdarzeniach oraz ewentualnych usterkach.

W inteligentnych domach, w których zastosowano takie regulatory pogodowe, można też monitorować temperaturę na zewnątrz. Dane o warunkach atmosferycznych są pobierane z najbliższej stacji pogodowej za pośrednictwem internetu. Pozwala to tak zarządzać pracą urządzenia, aby zapobiec wyziębieniu lub przegrzaniu mieszkania, a w efekcie – zapewnia oszczędność energii.

Regulator internetowy eRELAX poprzez funkcje dodatkowe, takie jak prognoza zużycia energii, predefiniowane profile oraz wieloprzedziałowe programy czasowe, znacząco zwiększa efektywność energetyczną instalacji grzewczej.

Więcej informacji o regulatorze eRELAX znajdziesz na stronie www.vaillant.pl.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Salon kąpielowy nie boi się koloru

2020-07-30

Dzisiejsze luksusowe łazienki są salonami kąpielowymi w pełnym tego słowa znaczeniu. Pożegnaliśmy sterylne… »

Gra światła na szkle. Kolejny świetny projekt studia DECHEM dla AQForm

2020-07-30

Krągłości są na czasie! Zwłaszcza we wnętrzu i zwłaszcza jeśli mówimy o oświetleniu. Geometryczne… »

W stylu domku na wsi

2020-07-30

Dla osób ceniących naturę i proste życie na wsi najlepszym wyborem jest styl rustykalny. Definiują go… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro