Szlifowanie betonu i posadzek. Poradnik

Porady i informacje...

08-04-2020  Autor: onelevel.eu   Źródło: onelevel.eu   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Sprawdź nasz poradnik na temat szlifowania betonu i posadzek! Zapraszamy do lektury.

Szlifowanie posadzki przygotowuje podłogę na przyjęcie farby i żywicy. Pominięcie tego elementu może skutkować podniesieniem się powłoki materiału oraz problemami z samym położeniem podłogi. Jaką metodę szlifowania betonu wybrać i czy można wykonać renowację posadzki samodzielnie? 

Po co szlifować posadzkę? 

Szlifowanie ma na celu usunięcie nierówności, pyłu, zanieczyszczeń oraz luźnych elementów. Odpowiednio wykonane szlifowanie radzi sobie także z drobnymi rysami i wgłębieniami. Dzięki dokładnemu wyrównaniu posadzki i otworzeniu porów, farba oraz klej mają szansę głęboko wniknąć w beton, a tym samym będą lepiej się trzymać. Krótko mówiąc, szlifowanie zapewnia położonej farbie lub podłodze lepszą trwałość. Zdarza się, że na tak przygotowanym betonie wykonawca nie kładzie nic więcej. To popularne rozwiązanie, ponieważ zeszlifowana posadzka jest estetyczna oraz nie pyli. 

Jaka szlifierka do betonu

W jaki sposób możemy wykonać szlifowanie posadzki lub betonu?

 

  • Za pomocą ręcznej szlifierki - w małych pomieszczeniach mieszkalnych sprawdzą się szlifierki jednotarczowe. W przypadku szlifowania dużych powierzchni, lepiej zdecydować się na szlifierkę wielotarczową. 

 

  • Z wykorzystaniem maszyny szlifującej - szlifierki planetarne sprawdzą się np. na halach magazynowych lub w sklepach wielkopowierzchniowych. 

 

Cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to m.in:

 

  • Moc szlifierki - moc urządzenia wpływa na jego wydajność. Do małych, domowych pomieszczeń sprawdzi się szlifierka o niewielkiej mocy.

 

  • Prędkość obrotowa - im większa, tym jest możliwa bardziej precyzyjna kontrola nad szlifowaniem betonu. Ze zwiększoną prędkością wiąże się też wyższa cena urządzenia.

 

  • Odprowadzanie pyłu - najlepiej wybrać szlifierkę bezpyłową, ponieważ taki model jest najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia i będzie najkorzystniejszy w warunkach domowych.

 

  • Wielkość i ciężar - ciężkie, duże szlifierki sprawdzą się przy dużych powierzchniach. Są trudniejsze w obsłudze i bardziej męczące, dlatego lepiej nie decydować się na duże szlifierki, jeżeli mamy do zeszlifowania jedynie posadzkę w małej łazience. Większy sprzęt jest też mniej poręczny.

 

Zakup szlifierki to nie wszystko. Trzeba jeszcze wybrać odpowiednie narzędzia diamentowe, czyli tarcze szlifiersko-polerskie. Jeżeli posadzka lub beton jest bardzo twardy, lepiej wybrać miękkie tarcze. Z kolei w przypadku miękkiego podłoża sprawdzą się twarde narzędzia diamentowe.

Metody szlifowania betonu 

Fachowcy polecają obróbkę na mokro, ponieważ jest to szybsza i wydajniejsza metoda, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia ze szlifowaniem posadzek. Z drugiej strony, użycie tej metody niesie ryzyko powstania rys i nierówności. Inną metodą jest szlifowanie na sucho, które jest mniej wydajne, ale oszczędza narzędzia diamentowe. Poza tym szlifowanie na sucho:

 

  • Generuje więcej ciepła 

 

  • Nie brudzi miejsca pracy

 

  • Wymagane jest użycie miękkich spoiw

 

Zarówno szlifowanie na mokro, jak i szlifowanie na sucho ma swoich zwolenników. Ostateczny wybór zależy od preferencji osoby podejmującej się szlifowania oraz posiadanego sprzętu. Jeżeli nie mamy doświadczenia w szlifowaniu posadzek oraz nie wiemy na jaki sprzęt się zdecydować, lepiej powierzyć wykonanie usługi profesjonalnej firmie.


Artykuł powstał we współpracy z https://onelevel.eu/

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com