Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Kwietniowe prace w ogrodzie

Porady i informacje...

2020-04-14  Autor: target.com.pl   Źródło: target.com.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Kwiecień jest pierwszym pełnym miesiącem wiosny, jest to także okres szczególnie ważny w pielęgnacji ogrodu. Prace wykonane w kwietniu wpłyną na to jak nasz zielony zakątek będzie się prezentował w kolejnych miesiącach. Korzystając z dobrej aury wiele rzeczy można wykonać znacznie wcześniej. W kwietniu powinniśmy już wykonywać ostatnie pozimowe porządki. To czas na wygrabienie wszystkich pozostałości po zimie i przygotowania gleby.

Przycinamy drzewka

W kwietniu powinniśmy już kończyć przycinanie drzewek i krzewów. Należy usunąć wszystkie zeschnięte gałęzie i te, które wykazują objawy choroby. Drzewka, które mają przemarznięcia w okolicach szyjki korzeniowej trzeba usunąć. W tym miesiącu powinno się przyciąć drzewka wrażliwe na uszkodzenia powodowane przez mróz. Do takich drzewek zaliczymy np. śliwę, morelę, brzoskwinię czy też nektarynę. To również czas na przycinanie winorośli. Z tym zabiegiem nie można zwlekać zbyt długo, bo już pod koniec miesiąca cięcie doprowadzi do silnego wycieku soków z ran bardzo osłabi całą roślinę. Jeśli planujemy szczepienie drzewek, to na to także mija czas w kwietniu. Przycinamy również krzewy, które już zakwitły, dzięki temu pobudzimy roślinę do wytworzenia nowych pędów.

Czas na sadzenie i wysiewanie

Kwiecień dla każdego amatora prac w ogrodzie jest miesiącem sadzenia i wysiewu roślin. Warto wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Glebę należy spulchnić i nawieźć, warto użyć długo działających nawozów naturalnych wykonanych ze sproszkowanych skał. Rozkładamy kompost, który mieszamy z glebą. Do odpowiednio przygotowanej ziemi można sadzić już nowe drzewka i krzewy. W tym miesiącu możemy także sadzić do gruntu drzewka z odkrytym korzeniem, będące jeszcze w stanie bezlistnym. W trakcie sadzenia dobrym rozwiązaniem będzie użycie szczepionki mikoryzowej dla drzew owocowych. Prostym zabiegiem wzmocnimy system korzeniowy drzewek. Dzięki czemu łatwiej będą pobierać składniki pokarmowe, a drzewka będą znacznie silniejsze i będą mocniej owocowały. Zastosowanie szczepionki sprawi, że roślina będzie potrzebowała mniej nawozu.

Kwiecień to także odpowiedni czas na posadzenie roślin w pojemnikach i roślin balotowanych oraz cebulowych i bulwiastych. Z końcem miesiąca można już sadzić m. in. mieczyki i dalie. Do gruntu powinny trafić także bratki i niezapominajki. Kwiecień to też okres na przesadzanie bylin.

W pierwszej połowie miesiąca można już wysiewać groch, bób, szpinak, rzodkiewkę czy szczypiorek. W drugiej połowie kwietnia wysiewamy z kolei por czy też buraki. Pod koniec miesiąca przychodzi pora na szczaw, cykorię, a także brokuły. Jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne, to w kwietniu mamy czas wysiewu smagliczki, chabrów, maków czy też ozdobnych słoneczników i wszystkich innych, które nie tolerują przymrozków. Jest to też dobry czas na posianie roślin pnących takich jak groszek pachnący, gryka czy powoje.

Trzeba zadbać o ochronę przed szkodnikami

Kwiecień to miesiąc kiedy warto przejrzeć rośliny w ogrodzie pod kątem występowania szkodników i chorób. Warto zacząć od trawnika, na którym może pojawić się biały nalot, będący w rzeczywistości grzybem - pleśnią śniegową. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie staranne wygrabienie filcu, a następnie napowietrzenie gleby poprzez nakłucia, dzięki czemu zbite podłoże rozluźni się i będzie bardziej przepuszczalne.

W kwietniu dobrze jest też zrobić pierwsze opryski na drzewach i krzewach. Najlepszym momentem będzie czas kiedy pączki zaczynają pękać. W tym okresie szczególną uwagę należy poświęcić na profilaktykę w zwalczaniu pasożytów żerujących na jabłoniach, w tym kwieciakowi jabłkowcowi oraz parchom i mączniakom. Należy wykonać profilaktyczne opryski, które zapobiegną rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target - producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Salon kąpielowy nie boi się koloru

2020-07-30

Dzisiejsze luksusowe łazienki są salonami kąpielowymi w pełnym tego słowa znaczeniu. Pożegnaliśmy sterylne… »

Gra światła na szkle. Kolejny świetny projekt studia DECHEM dla AQForm

2020-07-30

Krągłości są na czasie! Zwłaszcza we wnętrzu i zwłaszcza jeśli mówimy o oświetleniu. Geometryczne… »

W stylu domku na wsi

2020-07-30

Dla osób ceniących naturę i proste życie na wsi najlepszym wyborem jest styl rustykalny. Definiują go… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro