Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Przestrzenie coworkingowe – jest nadzieja?

Informacje...

2020-06-03  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

„Powtarzałem sobie: nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz” – te znane słowa Muhammada Aliego świetnie obrazują sytuację, w jakiej aktualnie znajdują się przestrzenie coworkingowe. Wiele wskazuje bowiem na to, że to, co stanowi obecnie ich piętę achillesową, w niedalekiej przyszłości okaże się niewątpliwym atutem. Czy przyszłość rynku biurowego w Polsce należeć będzie do przestrzeni oferujących elastyczne warunki najmu?

Jak wynika z badań portalu Coworker.com, który przeanalizował w marcu sytuację ponad 14 000 przestrzeni coworkingowych w 172 krajach, aż 41% respondentów zanotowało odpływ najemców, a 67% – spadek zainteresowania ofertą w wyniku pandemii koronawirusa.

Z drugiej strony w Hong-Kongu, gdzie szybko wdrożono odpowiednie środki bezpieczeństwa, a krzywa zachorowań nie zdążyła się mocno rozpędzić, operatorzy coworkingowi zanotowali w pierwszym kwartale wzrost wynajmu na poziomie 25-30% względem ubiegłego roku.

Widać światełko w tunelu? Zdaniem ekspertów, elastyczne umowy najmu z krótkim okresem wypowiedzenia lub wręcz w całości pozbawione takowego zabezpieczenia stanowią dziś dla coworkingów przekleństwo, lecz jutro mogą być prawdziwym błogosławieństwem.

– Jeszcze przed pandemią koronawirusa wiele firm dostrzegało problem nieefektywnego wykorzystania powierzchni – wskazuje Michał Styś, CEO firmy OPG Property Professionals, doradcy na rynku nieruchomości. – Jak wynika z różnych badań, przeciętny pracownik spędza przy swoim biurku średnio 40% czasu roboczego. Najemcy w Anglii i Walii oszacowali, że gdyby wykorzystywali przestrzeń efektywniej, mogliby zaoszczędzić ponad 10 miliardów funtów rocznie – dodaje.

Czy przed przestrzeniami coworkingowymi w Polsce otworzą się nowe możliwości? Sytuacja jest niejednoznaczna i trzeba pod uwagę wziąć różne aspekty.

– Sytuacja przestrzeni coworkingowych, choć trudna dzisiaj, w dalszej perspektywie powinna ulec zdecydowanej poprawie. Wiele firm, także tych większych, operujących w sektorze IT czy ITC, najprawdopodobniej zdecyduje się na wyraźniejsze uwzględnienie elastycznych powierzchni biurowych w swoich strategiach dotyczących pozyskiwania i wykorzystania powierzchni – ocenia Michał Styś.

– Z drugiej strony personal distancing, z jakim mamy, i pewnie jeszcze długo będziemy mieć do czynienia, wiele osób może zniechęcić do pracy w tych przestrzeniach współdzielonych, które nie będą w stanie znaleźć odpowiedniej formuły i organizacji pracy oraz zasad higienizacji. Postawy najemców stanowić więc będą wypadkową czynników ekonomicznych, funkcjonalnych oraz psychologicznych – podsumowuje szef OPG Property Professionals.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Drewno znów w modzie – jak je wykorzystać we wnętrzach?

2020-10-12

Nie da się ukryć, że drewno należy do ponadczasowych, wnętrzarskich klasyków, które w zasadzie… »

Nowoczesne ogrodzenia metalowe

2020-09-29

Każdy właściciel działki chce, aby jego posesja była bezpieczna. W celu ochrony parceli przed wtargnięciem… »

Mączka bazaltowa w ogrodnictwie - jakie ma zastosowania?

2020-09-11

Mączka bazaltowa jest często używana przez profesjonalne gospodarstwa ogrodnicze i nie wszyscy wiedzą, w jakim… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro