Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

W ponadczasowym stylu Mid Century Modern

Informacje...

2020-08-11  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Co ma takiego w sobie, że wciąż urzeka klasyczną prostotą i niewymuszoną elegancją? Dlaczego w ponad pół wieku od powstania tego stylu wciąż inspirują się nim projektanci i miłośnicy pięknego wzornictwa? Gdy przyjrzymy się bliżej estetyce znanej jako Mid Century Modern, stanie się jasne, z czego wynika jego ponadczasowość. A w jaki sposób czerpać z tego stylu podczas kreowania współczesnych przestrzeni – podpowie ekspert Grupy Komandor.

Mocne korzenie

Jak wskazuje nazwa, szczyt popularności stylu Mid Century Modern oscylował wokół połowy ubiegłego wieku z korzeniami sięgającymi czasów dominacji estetyki Bauhausu. Powojenne realia, gwałtowny wzrost liczby ludności miast i związany z tym rozwój infrastruktury wymagał, by architektura i wzornictwo stały się maksymalnie praktyczne i dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Jak tłumaczy Katarzyna Drabik, ekspert Grupy Komandor: Funkcjonalność w służbie człowiekowi nabrała realnych kształtów, powielając przedwojenne idee zerwania z dekoracyjnością dotychczasowych stylów i proponując skupienie na warstwie użytkowej. Z tego wynikła wizja nowoczesności, która w wielu względach pozostaje aktualna do dziś, bo piękno tego stylu tkwi w prostocie. Tym samym z jednej strony Mid Century Modern jest bardzo elastyczny i z powodzeniem płynnie łączy się z innymi stylami – minimalistycznym czy skandynawskim – a jednocześnie jego wyrazisty charakter w konkretny i rozpoznawalny sposób definiuje wnętrze.

Rdzeń stylu

Co składa się na jego ponadczasową wyjątkowość? Styl Mid Century Modern wyróżnia się geometrycznymi kształtami, organicznymi krzywiznami i czystymi liniami. Zamiast ornamentów, ozdobę stanowią w nim między innymi kolory i naturalny rysunek drewna. A choć za sprawą rezygnacji z dekoracyjności i nacisku położonego na ergonomię jest siłą rzeczy lekko ascetyczny i skondensowany, to nie jest sposób nazwać go minimalistycznym. Obok ponadczasowego drewna i szlachetnych materiałów, jak chromowana stal lub szkło, wykorzystuje sklejkę, niedrogi plastik, pleksiglas i winyl, które pozwalają uzyskać biomorficzne formy. Nie tylko były one więc proste w formie, ale także niezwykle użyteczne i dostosowane do realiów otoczenia, czyli łatwo się składały i przechowywały – Katarzyna Drabik podkreśla praktyczny aspekt, tak ważny także dla marki Komandor, którą reprezentuje.

Mid Century Modern chętnie flirtuje ponadto ze zdecydowanym kolorem i wyraźną fakturą, bazując na grze kontrastów. Typowe dla tego stylu są barwy ziemi – rdzawa czerwień, szarozielony i ciemny brąz – a także turkus, nasycony pomarańcz, wyrazisty niebieski, kanarkowa żółć, jasna zieleń oraz musztardowy. Artyści tworzący w duchu Mid Century Modern chętnie sięgali po proste, geometryczne i bardzo kolorowe wzory. Zwykle występują one na tapetach, ale też na zasłonach, poduszkach oraz plakatach ściennych. Nigdy nie pojawiają się jednak w nadmiarze, a raczej stanowią dopełnienie wnętrza, pozostając w określonych ramach, które wyznacza uniwersalność mebla czy funkcjonalność przestrzeni. Poszanowanie tej ostatniej stanowi jeszcze jeden wyróżnik stylu. Typowe wnętrza z tamtego okresu są ograniczone ścianami tylko tam, gdzie jest to niezbędne, a poszczególne strefy wyznaczają meble i inne elementy wyposażenia. Za element spuścizny tamtego okresu uznaje się projektowanie salonu otwartego na kuchnie, co jest dziś szczególnie często stosowanym rozwiązaniem.

Współczesny grunt

Funkcjonalność i prostota – dwie cechy, które idealnie charakteryzują styl Mid-Century Modern, mają swoich zwolenników w każdej epoce. Design przedmiotów i mebli powinien wynikać właśnie z ich funkcji i choć nie posiadają one ozdób, ich forma sama w sobie może zostać uznana za rzeźbę. Finezja i nonszalancja pozostają więc w tyle, ustępując miejsca wyrafinowanej elegancji i prostocie. Ówcześni twórcy mocno podkreślali związek przedmiotów z prawdziwą rzemieślniczą pracą i oryginalnością, stawiając na naturalne surowce i proste kształty. Projektantom Komandora przyświecały te idee, gdy powstawał system Orto – ujmujący ażurową konstrukcją, funkcjonalnością uproszczonej formy i połączeniem szlachetnych materiałów. Idealnie nadaje się on też do dzielenia przestrzeni, tak cenionego rozwiązania od czasu wprowadzenia tego konceptu do projektowania wnętrz w połowie ubiegłego wieku. Widać więc, że okres panowania Mid Centrury Modern to jednocześnie moment narodzin mebli, które dzisiaj uznawane są przez wielu za kanony i ikony stylu oraz sposobów organizowania przestrzeni, będących niesłabnącą inspiracją dla młodych twórców.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro