Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Jak fotowoltaika zmieni dotychczasowy przemysł energetyczny ?

Porady i informacje

2022-07-28  Autor: Materiał zewnętrzny   Źródło: Materiał zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Powstanie fotowoltaiki


Fotowoltaika to nowa technologia, która może zmienić zasady gry w sektorze energetycznym. Panele słoneczne wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne, które wychwytują światło i przekształcają je w energię elektryczną. Energia z tych komórek może być następnie wykorzystana do zasilania domów, firm lub innych obiektów.

W tym artykule zbadamy, jak panele słoneczne ewoluowały na przestrzeni czasu i jak są obecnie używane. Zapewni również wgląd w to, w jaki sposób ta technologia może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla i zwiększeniu produkcji energii odnawialnej na całym świecie.

Spojrzenie na historię energii słonecznej

Pierwsze komercyjne panele słoneczne zostały zainstalowane w latach 70. XX wieku i od tego czasu są wykorzystywane w różnych zastosowaniach.

Z biegiem lat wykorzystanie energii słonecznej gwałtownie wzrosło, a wiele krajów uznaje ją za czyste i odnawialne źródło energii. Szacuje się, że do 2050r. energia słoneczna będzie w stanie zaspokoić nawet 20% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Z biegiem czasu fotowoltaika znacznie się rozwinęła. W 1956 roku Bell Labs opracowało pierwsze krzemowe ogniwo fotowoltaiczne, które mogło wytwarzać energię elektryczną ze światła słonecznego. W następnym roku, 1957, opracowano krystaliczne krzemowe ogniwa fotowoltaiczne, które pozostaną dominujące przez dziesięciolecia, ponieważ są tańsze w produkcji niż inne typy i mogą wchłonąć więcej światło. Od tego czasu koszt energii słonecznej spadł o ponad 80%, a ilość wytworzonej energii fotowoltaicznej znacznie wzrosła; w rzeczywistości w 2016 roku na całym świecie zainstalowano ponad pół gigawata energii słonecznej. Panele słoneczne zapewniają energię dla Twojego domu lub firmy. Składają się z wielu ogniw, które mogą generować energię elektryczną, w momencie gdy są skierowane na słońce za pomocą systemu fotowoltaicznego.

Droga do fotowoltaiki jako głównego źródła energii

Ogniwa fotowoltaiczne są najczęstszym rodzajem energii słonecznej. Są stosowane w panelach słonecznych i mają długą historię. Jednak ze względu na ograniczony obszar zbierania i długi czas produkcji nie były one używane tak intensywnie jak ostatnimi czasy.

W ostatnich latach fotowoltaika znajduje się na trajektorii szybkiego wzrostu ze względu na rosnące zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii. Obecna moc wynosi około 1% światowej produkcji energii elektrycznej, ale oczekuje się, że osiągnie 20% do 2030r.

Na wzrost zainteresowania się fotowoltaiką przyczyniło się wiele czynników środowiskowych, politycznych i geopolitycznych. Zmiany klimatu następujące na całym świecie, wzrost cen paliw kopalnianych i konflikty międzynarodowe przyczyniają się do podjęcia refleksji nad zmianą polityki energetycznej oraz znalezienia sposobów alternatywnych pozyskiwania źródeł energii. Tak też szczególną uwagę zwrócono na fotowoltaikę.

Na przestrzeni lat wiele się zmieniło w dziedzinie fotowoltaiki i możemy spodziewać się dalszych zmian również w przyszłości.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Te Iglaki Sprawią, Że Twój Ogród Będzie Wyglądał Jak z Bajki!

2024-06-05

Iglaki to niezwykle różnorodna grupa roślin, która dzięki swojej wiecznie zielonej naturze i… »

Kwiaty w doniczkach ozdobnych - ożyw Twój salon naturą

2024-05-16

W dziedzinie projektowania wnętrz, gdzie dominują obrazy ścienne, meble i wykończenia, istnieje subtelny, ale… »

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

2024-05-16

Wstęp: Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych jest istotnym elementem aranżacji wnętrz, wpływającym na… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro